تبلیغات
ورزش و سلامت - ورزش بیلیارد و آموزش آن

فال حافظ

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

تعبیر خواب

ورزش و سلامت
ورزش کنید سالم بمانید

بیلیارد

 نوعی بازی است که در فضای سرپوشیده بر میزی مستطیل (پوشیده با ماهوت سبز) با ۳ یا ۱۵ گوی و میله ای چوبی بازی میشود. بیلیارد بطریقی که در ایران بازی میشود مأخوذ از روسیه است ، هر یک از گویها را شار (روسی گوی ) خوانند. تاریخ اختراع بیلیارد معلوم نیست . در فرانسه نوعی بیلیارد در قرن ۱۶ م . رواج داشت ، و پیش ازآن هم بازی شبیه آن معمول بود. در انگلستان بیلیارددر زمان شکسپیر رایج بود.

مشخصات انواع بازی بیلیارد

    بازی بیلیارد یا پول به چند نوع بازی اطلاق می شود که بر روی یک میز با شش سوراخ و معمولا با 15 توپ هدف و یک توپ سفید یا کیوبال انجام می شود. اسنوکر یک نوع بازی بیلیارد است که بر روی یک میز مخصوص با 21 توپ هدف و یک کیوبال اجرا می گردد . کاروم نام چند نوع بازی انجام شده با سه توپ بر روی یک میز بدون سوراخ است . مهارت های اصلی در بازی پاکت اسنوکر و کاروم به هم شبیه هستنددر میان انواع این ورزش ها همچنین شباهت های محسوسی از نظر طراز قرار گرفتن دست و پای بازیکن و نحوه گرفتن چوب بیلیارد و استفاده از آن وجود دارد.

    با وجود این علی رغم همه این شباهت ها تفاوت هایی که باعث تمایز انواع این ورزش از یکدیگر می شوند مشهود هستند برای مثال در بازی کاروم بازیکن باید همیشه با سه توپ با روش های مختلف بازی کند . بازی پاکت تقریبا متفاوت است زیرا در این بازی هدف بازیکن این است که سعی کند تا آنجا که می تواند به سرعت 15 توپ را با چوب بیلیارد به داخل هر یک از شش سوراخ قرار گرفته شده در دور میز بیندازد. علاوه بر این وسایل متفاوت مورد استفاده در این بازیها و فرق میان ترتیب این بازیها لاجرم به تفاوتهایی در نحوه ارزیابی حرکت های فرد منتهی می شود.

میز بیلیارد

cue یك میز بیلی یارد تقریبا برابر با 137/155 سانتیمتر عرض و 274/23 سانتیمتر طول است . و معمولا یك رویه ی سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای 6 كیسه كه 4 تای آن ها در گوشه ها و دوتای آن ها در طرفین , وسط هر یك از اضلاع بلنتر میز قرار گرفته اند.
یك حاشیه ی نسبتا پهن اطراف میز قرار گرفته جایی كه معمولا بازیگنان گچ بازی ( بعدا توضیح داده میشود ) یا لیوان نوشیدنی خود را روی آن قرار می دهند.
دو چیز مهم باید درباره ی آن بدانید

شما باید از این حاشیه برای تراز كردن دست خود و مسلط شدن بر میز استفاده می كنید .

شما هرگز نباید هیچ گونه نوشیدنی و یا خوراكی روی آن قرار دهید زیرا اگر نوشیدنی شما روی میز بریزد روكش میز كه یكی از مهمترین قسمت های میز محسوب می شود باید عوض شود و شما باید بهای سنگینی تقریبا معادل 150 دلار بپردازید .

تقریبا آخر هر میز نزدیك ضلع كوچك میز یك دایره ی تو پر سفید در دو طرف میز قرار دارد.شما باید در ابتدای بازی Cue ball خود را روی یكی از آن ها قرار دهید.

چوب بیلیارد

cue stick یا همان چوب بیلی یارد چوبی است كه شما به وسیله ی آن به cue ball توپ مخصوص كه به آن پیتوك نیز گفته می شود ضربه می زنید . این چوب بلند نوك دار و خیلی هم دقیق است از سه قسمت تشكیل شده.

نوك : قسمتی كه مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر 1/27 سانتیمتر است ویك قسمت كایوچویی در نوك.
بدنه : قسمتی صاف و صیقلی كم پهنا و بلند است در میانه .

Rack در بیلیارد

Rackیك شی سه گوش است كه بازی كن از آن برای مرتب كردن توپ ها استفاده می كند .
تمام توپ ها در Rack قرار می گیرند.
با انگشتان خود دو طرف , عقب Rack را گرفته وعقب و جلو می كنید تا توپ ها مرتب كنار هم قرار گیرند .
زیرا فضای بین توپ ها در زمان برداشتن Rack خیلی مهم است . باید مراقب باشید كه توپ ها خوب بهم بچسبند.
Rack 
به وسیله ی توپ رآس در روی نقطه سفید انتهایی میز تنظیم

در دست گرفتن چوب بیلیارد و هدف گیری در بیلیارد

    یک ضربه موفق به چگونگی هدف گیری و ضربه شما بستگی دارد . چوب بیلیارد در دست راست قرار گرفته و هدایت می شودبا دست راست قسمت حلقه چوب را در نقطه ای تقریبا بین بالای چوب و مرکز ثقل آن بگیرید . انگشت شست خود را بر روی چوب قرار ندهید این کار باعث خواهد شد که مچ دست تان بی جهت منقبض شود و در زدن ضربه نرم و آرام مشکل ایجاد شود
البته وضعیت دستی که چوب را می گیرد به موقعیت کیوبال هم بستگی خواهد داشت . هر چه توپ از باند میز دورتر باشد شما هم برای رسیدن به آن باید بیشتر بدن خود را بکشید . وقتی کیوبال دور تر از باند است دست راست شما بیشتر به طرف بالای چوب قرار می گیرد. ولی هنگامی که کیوبال به باند نزدیک تر است با بالا بردن سر چوب بیلیارد می توانید به توپ ضربه بزنید. هنگام ضربه زدن به کیوبال چشم های شما باید بر نقطه ای متمرکز باشد که می خواهید با تئپ هدف برخورد کند
اساسا بازوی راست باید با زاویه 90 درجه از قسمت آرنج خم شود. ضربه از مفصل آرنج شروع می شود
مچ و قسمت زیر بازوی دست چپ یک خط مستقیم را درست می کننداگر مچ دست به چپ یا راست خم شود نقطه تماس بین نوک چوب و کیوبال به یک سمت یا سمت دیگر تغییر خواهد کرد
تمام قسمت چوب بیلیارد از ته تا نوک آن باید در امتداد مسیر ضربه مورد نظر در نظر گرفته شود و باید یک خط موازی را با آن تشکیل دهد
اگر از آغاز چوب بیلیارد غلط در دست گرفته شود توپ در جهت اشتباه حرکت خواهد کرد. یکی از اشتباهاتی که مبتدیان زیاد مرتکب می شوند و حتی نسبت به آن آگاه هم نیستند انجام حرکات تند و پر هیجان با چوب بیلیارد است که باعث منحرف شدن مسیر توپ به اطراف می شود. پیش از هرگونه حرکت دادن بازو باید کاملا فکر کرد . انجام حرکت های نا آرام به عقب و جلو به ضربه واقعی منتقل شده و در بیشتر موارد موجب خطا رفتن ضربه می شود.

حالت بدن در بیلیارد

     حالت مناسب بدن یکی از مهم ترین عوامل در بازی بیلیارد است . تا زمانی که وضعیت قرار گرفتن مناسب بدن را یاد نگرفته باشید و همچنین مادام که این وضعیت مناسب بدن با ضربه زدن با اطمینان و هدف گیری دقیق همراه نباشد ، نمی توانید امید وار باشید که به طور موثر به توپ ضربه بزنید.
بدن شما باید در حالت آرام و راحتی باشد و هر دو پایتان محکم روی زمین قرار بگیرندپاهایتان باید حدود عرض شانه از هم باز شوند و پای چپ کمی جلوتر از پای راست باشدزاویه بدن نسبت به محور عمودی چوب بیلیارد حدود 45 درجه است.
قسمت بالای بدن باید بر روی باسن خم شود ، چانه و چشم ها باید بالای چوب بیلیارد باشنداین وضعیت مناسب ترین حالت بدن برای هدف گیری توپ است .

انواع تکیه گاه قرار دادن دست در بیلیارد

    از دست چپ به عنوان تکیه گاه چوب بیلیارد استفاده می شود که این حالت اصطلاحا پل نام داردیک اصل در مورد همه تکیه گاه ها کاربرد دارد ، هر چه دست چپ بر روی سطح میز ثابت تر باشد ، ضربه شما دقیق تر خواهد بود

تکیه گاه بسته

    تکیه گاه بسته را می توان تکیه گاه استاندارد هم نامیدانگشت وسط دست، انگشتی که به آن انگشتر می اندازند و انگشت کوچک و همچنین قسمت نرمی کف دست محکم بر روی سطح میز قرار می گیرند. برای ثابت بودن دست انگشتها از هم باز می شوند. انگشت سبابه به شکل حلقه در آمده و انگشت شست را لمس می کند. انگشتی که به آن انگشتر می اندازند به عنوان راهنمای چوب که بر روی انگشت وسط قرار گرفته است عمل می کند. این مطمئن ترین روش هدایت چوب است زیرا در این صورت چوب دیگر سر نمی خورد.

تکیه گاه باز

همیشه نمی توانید از تکیه گاه بسته یا استاندارد استفاده کنید . اغلب کیوبال یا به توپ هدف و یا به باند میز خیلی نزدیک است . در چنین موقعیت هایی بهترین راه استفاده از تکیه گاه باز است . در این حالت نوک چهار انگشت تکیه گاهی را برای دست درست می کنند . انگشت شست به طرف بالا بر می گردد و چوب بیلیارد ما بین انگشت شست و انگشت سبابه قرار می گیردلازم به گفتن نیست که در این روش بازیکن بر هدایت چوب بیلیارد تسلط داشته و می تواند ضربه آرامی به توپ بزند.
تکیه گاه تخت نوع دیگری از تکیه گاه باز است که در این حالت همه چهار انگشت و همچنین قسمت نرم کف دست که در زیر انگشت کوچک قرار دارد تکیه گاه می شوند . از این نوع تکیه گاه بیشتر برای زدن پیچ عقب استفاده می شود.( ضربه کیوبال که پس از برخورد به توپ هدف در مسیر خود به عقب بر می گردد. )

تکیه گاه بر روی باند

از تکیه گاه بر روی باند زمانی استفاده می شود که کیوبال تقریبا به باند میز نزدیک باشد. در این حالت باند میز به عنوان تکیه گاه عمل می کند و چوب بیلیارد بین انگشت سبابه و انگشت وسط قرار می گیرد.
وقتی چوب بیلیارد باید به صورت زاویه شیب دار نگه داشته شود بعضی از بازیکنان از مشت بسته خود به عنوان تکیه گاه استفاده می کنند. در این حالت نوک چوب در تو رفتگی بِین بندها ی انگشت قرار می گیرد..

گچ در بیلیارد

وسیله ی دیگری كه در طول بازی ما از آن استفاده می كنیم گچ است . ما گچ را به نوك كائوچویی چوب خود می مالیم تا به ما كمك كند كه چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد .

قوانین در بیلیارد

بازی بیلی یارد از قوانین زیادی در نقاط گوناگون دنیا پیروی می كند كه شما در این سایت با قوانین استاندارد جهانی آن آشنا می شوید . شما باید اصطلاحات كه در این بازی به كار می رود را به خاطر بسپارید زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به كار می روند.

Cue Ball 
پیتوك  : یك توپ سفید است بدون شماره كه شما در بازی فقط به این توب حق ضربه زدن را دارید .

Object Ball 
توپ هدف  : اولین توپی كه در طول بازی پیتوك به آن ضربه می زند.

Break 
 : ضربه ای است كه در ابتدای بازی زده می شود . وقتی بازی شروع می شود بازی كنی كه از قبل تعیین شده به وسیله پیتوك اوین ضربه بازی را به سوی توپ های مرتب شده می زند وبه این ترتیب بازی شروع می شود به این عمل Break می گویند.

 

Pocketing a ball : وقتی یك توپ داخل پاكت رود . به این عمل Sinking نیز گفته می شود.

Scratch : هنگامی كه شما هرگز نباید پیتوك یا توپ طرف مخالف را در پاكت كنید درغیر این صورت شما Scratch می گیرید و جریمه می شوید .

Frozen
 : وقتی كه توپ هدف به توپ دیگری ویا به دیواره میز چسبیده باشد . ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است .