تبلیغات
ورزش و سلامت - ورزش در مصر باستان

فال حافظ

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

تعبیر خواب

ورزش و سلامت
ورزش کنید سالم بمانید
ورزش در مصر باستان

پرش ارتفاع

پرش ارتفاع نقاشی ها، سنگ نوشته ها و تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که مصریان قدیم در رشته پرش ارتفاع مهارت وِیژه ای داشته اند. دو بازیکن روبروی هم می نشستند بگونه ای که کف پای آن ها مستقیم روبروی هم قرار بگیرد و دست هایشان بصورت کشیده به طرف یکدیگر دراز می شد تا حدی که نوک انگشتان شان با هم تماس کمی داشت. بازیکن سوم اگر می توانست از روی این مانع انسانی با موفقیت بپرد، دونفر دست خود را بالاتر می بردند تا این که این دو نفر حتی بلند می شدند و ... این ورزش یا به نوعی بازی هنوز هم در شهرهای کوچک و روستاهای مصر متداول است و Goes Steps نامیده می شود.

شنا

شنا یکی از ورزش هایی بوده است که در مصر باستان مردم به آن علاقه بسیار داشتند و در رودخانه نیل به این ورزش می پرداختند. البته شواهد تاریخی نشان می دهد که نیل تنها محلی نبوده که مردم مبادرت به ورزش می کردند مکانهای دیگری مانند Noblemens نیز مانند استخر وجود داشته که شاهزاده ها و اشراف در آن به شنا کردن می پرداختند. نکته جالب آن که بنظر می رسد آرامش و سکون نیل از جمله مهم ترین دلایلی بوده که جوانان را به شنا تشویق می کرده است.

 

قایقرانی

نقش دیواری در مصر باستان بله قایقرانی با قایق های پارویی از دیر باز جزو ورزش هایی در مصر بوده که بعنوان مهارت های نظامی نیز محسوب می شده. به علت نیاز به داشتن بدنی قوی معمولا قشر خاصی در مصر باستان به این موارد می پرداختند و پارو زنان در یافته بودند که چگونه با حرکاتی هارمونیک بهترین استفاده را از پارو زدن گروهی ببرند. در هر قایق یک نفر بعنوان رهبر انتخاب می شد و حرکات پاروزنان را کنترل می کرد و در صورت لازم دستوراتی را برای تغییر جهت نیز به آن ها می داد، روشی که امروزه نیز در بسیاری از مسابقات قایقرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

سوارکاری

اسب سواری بعد از جنگ های بسیار و به دنبال آن ارابه رانی در مصر باستان متداول شد. این ورزش در ابتدا با استفاده از حیوانات وحشی انجام می گشت و مصریان باستان مسابقات اسب سواری را بیشتر مناسب جوانان می دانستند. در ابتدا بدون زین و یراق پشت حیوان یا اسب می نشستند و اسب سوار با قدرت با کنترل دهانه است آن را برای حرکت هدایت می کرد.

منبع: سایت آفتاب