تبلیغات
ورزش و سلامت - تاریخچه ورزش تکواندو

فال حافظ

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

تعبیر خواب

ورزش و سلامت
ورزش کنید سالم بمانید

تاریخچه ورزش تکواندو
 
 تکواندو (Taekwondo) که در دسته هنرهای رزمی جای دارد، حدود 20 قرن پیش خاستگاه اولیه آن در کشور کره بوده و بالغ بر سال ها است که جزو یکی از محبوبترین ورزشهای رزمی جهان است.

مهمترین و برجسته ترین خصوصیت ورزش تکواندو این است که یک پیکار و مبارزه آزاد است و مانند برخی از ورزش های رزمی، ورزشکار با انواع محافظ ها به مبارزه نمی پردازند و دستها و پاها کاملاً آزاد هستند. تکواندو یک هنر رزمی کره ای و یکی از ورزش های المپیکی است. این رشته دارای بیشترین تعداد ورزشکار درمیان هنرهای رزمی در سراسر دنیا ست.

 

تکواندو در لغت به معنای "راهی برای ضربه و مشت زدن" است که شامل ضربات زاویه دار مشت می باشد که ضمن نمایش قدرت، ظرافت و زیبایی را نیز نشان میدهد.

تعریف لغوی : تکواندو کلمه ایست ترکیبی که متشکل از سه کلمه TAE و KWON و DO می باشد و معنی آن به شرح زیر است:

TAE: پریدن ، جهیدن ، ضربه زدن ، خرد کردن ، شکستن به وسیله پا
 
KWON  ضربه زدن ، خرد کردن ، شکستن ، دفاع کردن به وسیله دست
 
DO :  راه و روش، هنر و ورزش
 

از سویی دیگر تکواندو جدا از اهمیت ورزشی اش در نگاه عمومی و کلی یکی از بهترین و کاملترین شیوه های دفاع شخصی است که هر کسی با یاد گرفتن آن می تواند در شرایط ویژه و خاص از خود محافظت کند. همه حرکات این ورزش بر مبنای موقعیت دفاعی است که در مجموع فرد را در برابر حملات تک نفره دشمن ایمن می کند و ضریب سلامتی را بالا می برد.

 

ورزشی مفید برای ذهن

مهمترین حقیقتی که درباره تکواندو می توان گفت این است که ، نه تنها این ورزش یک هنر ممتاز و برتر در زمینه دفاع شخصی است، بلکه ورزش بسیار مفیدی برای ذهن نیز به شمار می رود. تمرینات تکواندو به ورزشکار اعتماد به نفس می دهد و همین مساله باعث می شود تا در مواجهه با رقیب بتواند بر او غلبه کند، ضمن اینکه با تعمیم دادن آن به کل زندگی فرد قدرت وی در مقابله با مشکلات هم بالا می رود.

به علاوه این توانایی ذهنی به انسان در بهبود روابط اجتماعی اش نیز کمک شایانی می کند. تکواندو در مجموع باعث بالا رفتن آمادگی جسمی، روحی و حسی میشود. امروزه این ورزش یکی از شناخته شده ترین ورزش رزمی مردم آسیای شرقی و به ویژه کره به شمار می رود.

فنون تکواندو از ورزش های سنتی تاریخ کره استخراج و پس از جنگ جهانی دوم با تلاش مستمر اساتید هنرهای رزمی کره جنوبی در قالب یک ورزش رزمی مدرن به دنیای هنرهای رزمی عرضه شده است.اولین بار به صورت رسمی در اواسط دهه 1950 گروهی از نظامیان کره ای با هم تصمیم گرفتند این ورزش را که آمیزه ای از حرکات آزاد دست و ضربات پا است سازمان دهی کنند که پس از آن به تکواندو معروف شد که به سرعت در طول 30 سال اخیر به یکی از موثرترین و کاربردی ترین شیوه های دفاع شخصی بدون استفاده از سلاح سرد و گرم تبدیل شد، و امروزه بسیاری از ما به راحتی آن را در طی دوره های کوتاه مدت آموزشی فرا می گیریم.

آموزش هنرهای رزمی کره ای در این دوران به طور مخفیانه در مناطق کوهستانی صعب العبور توسط گروه های کوچک ادامه داشت. پس از پایان جنگ و آزادی کره ورزشهای رزمی سنتی این کشور تا حد زیادی با رشته های ژاپنی همانند کاراته، کندو و جودو آمیخته شده بود، در عین حال بسیاری از رزمی کاران کره هم با آموختن هنرهای رزمی چینی آن ها را وارد کره کرده بودند.

این ورزش در آمریکا و اروپا نیز هواداران خود را دارد و در میان آمریکایی ها و مخصوصاً سیاهپوستان بسیار طرفدار دارد و مانند سایر رشته های ورزشی در کوتاهترین زمان ممکن جای خود را درمیان آنها پیدا کرده است.

تلاش برای بازسازی تکواندو و بازگرداندن آن به حالت اصلی خود در نهایت منجر به تبدیل این رشته به ورزش ملی کره و محبوبترین سبک رزمی در سراسر دنیا شد:

 

1961- انجمن تا سو دو» تاسیس شد. هدف این نهاد ایجاد یگانگی در هنرهای رزمی کره ای بود.

1962- تکواندو به عنوان یک بازی رسمی به چهل و سومین دوره بازیهای ملی کره جنوبی وارد شد.

1965 - انجمن «تا سو دو» به«انجمن تکواندو» تغییر نام داد.

1972 - «کوکی وان» تاسیس شد. این باشگاه تا امروز بالاترین مرجع فنی تکواندو بوده است.

1973- تاسیس «فدراسیون جهانی تکواندو». ( WTF )

1973 - برگزاری نخستین دوره بازی های جهانی این رشته در کره با شرکت 200 ورزشکار از 19 کشور. آمریکا، تایوان و مکزیک در جدول رده بندی پس از کره قرار گرفتند.

1976- شورای بین المللی ورزش های نظامی «سیزم» تکواندو را به عنوان یکی از بازی های خود پذیرفت.

1983- کمیته بین المللی المپیک «فدراسیون جهانی تکواندو» را به عنوان یکی از اعضای خود اعلام کرد.

1986- برگزاری تکواندو به عنوان یک بازی نمایشی در بازیهای آسیائی سئول.

1988- برگزاری تکواندو به عنوان یک بازی نمایشی در المپیک سئول.

1994- تکواندو به عنوان یک رشته رسمی در بازی های آسیائی هیروشیما برگزار شد.

2000- تکواندو به عنوان یک رشته رسمی در المپیک سیدنی برگزار شد.

 

تكواندو ورزشی است كه منشاُ ومبداُ شكل گیری آن كشور كره جنوبی (‌ایالت منچوری سابق)‌ می باشد . این كشور در میان كشورهای چین و ژاپن قرارگرفته و از نظر سوق الجیشی دارای موقعیت خاصی بود كه همواره بر سر تصاحب آن مابین این كشورها درگیری شدیدصورت می پذیرفت و مردم كره با حس میهن پرستی همواره برای استقلال كشورخود با هر وسیله ممكن به دفاع از تجاوز ، تجاوزگران به سرزمین خود می پرداختند كه یكی از بهترین روشهای دفاعی آنان استفاده ازفنون تكواندو بودكه درآن برهه از زمان با نام های هوارانگ دو –  تكیون و...... نامیده می شد .

پس از اتحاد قوم های مختلف علیه تجاوزگران و پیروزی آنان در جنگ و تشكیل یك حكومت واحد در كشور نام كشور از منچوری بنام كره كه این نام الهام گرفته شده ازقوم كوریو كه هسته مركزی اتحاد اقوام كره بود گرفته شده بود ، تغییر پیدا نمود. درهمین زمان نیز ورزش رزمی كره بنام تكواندو ثبت گردید ( 15 آگوست 1945 میلادی ) و مسئولان آن ضمن تدوین قوانین و مقررات آموزشی و اداری این ورزش در كره شروع به فعالیت جهت گسترش آن در دیگر كشورهای جهان شدند و نتیجه آن پس از گذشت حدود شصت سال تلاش مستمر ، حضور ورزش تكواندو به عنوان یك ورزش مدرن امروزی در بزرگترین میادین ورزشی جهان اعم از تورنمنت های بین المللی – قهرمانی قاره ای (آسیا – اقیانوسیه – اروپا – آمریكا – آفریقا )‌ قهرمانی جام جهانی – قهرمانی جهان (‌ازسال 1973) ‌و ازسال 2000 نیزبعنوان یك رشته رزمی رسمی و از بزرگترین و معتبرترین میادین ورزشی جهان یعنی المپیك گردید كه در این اولین المپیك (سال 2000) كشور عزیزمان ایران با دو سهمیه بازیكن منتخب شده ازسوی فدراسیون جهانی بنام هادی ساعی و مجید افلاكی و سرمربی تیم های ملی حسن ذوالقدری شركت نموده و در وزن پنجم هادی ساعی با تمام مشكلات سیاسی واداری موجود كه اثرگذار در نتایج مسابقات بین المللی می باشد موفق به كسب یك مدال برنز ارزشمند از المپیك گردید.